Montaż garażu blaszanego to inwestycja o dość niewielkiej wartości, która jednak cechuje się olbrzymią funkcjonalnością. Dziś garaż jest potrzebny praktycznie każdemu, gdyż przetrzymywanie auta „pod chmurką” jest zwykle dla niego destrukcyjne. Mało tego – mały garaż przyda się również tym osobom, które własnego auta nie mają. Bądź co bądź, mała przestrzeń na różne przedmioty przyda się każdemu.
Zobacz także: Zakładanie ogrodu – o czym warto pamiętać?
Zanim powstanie garaż…
Zanim inwestor zdecyduje się na budowę garażu, warto zastanowić się, jakie będzie jego przeznaczenie. Trzeba przemyśleć, czy będzie on mieścił tylko jedno auto, czy też dwa pojazdy. Może on też mieścić pojazd i dodatkową przestrzeń na różnego rodzaju przedmioty. Już na tym etapie należy podjąć decyzję, czy w najbliższym czasie nie planuje się zakupu kolejnego auta. Dzięki temu inwestor zaoszczędzi czas i pieniądze. Przed stawianiem garażu należy też przeanalizować kwestię budowy ewentualnych okien, podłączenia instalacji elektrycznej (jedno lub trójfazowej), a także… rozmiar auta. Istotne jest to, aby zostawić sobie tutaj co najmniej kilkadziesiąt centymetrów zapasu. Jeśli zaś planuje się zakup dużo większego auta, to ów „zapas” powinien być zdecydowanie większy. I jeszcze jedno: mierząc auto, warto robić to przy otwartych drzwiach.
Funkcjonalny i techniczny wymiar garażu
Garaże blaszane to nie jednorodny projekt. Na rynku istnieje co najmniej kilkanaście ich rodzajów, z których każdy wyróżnia się nieco innymi cechami. Nowoczesne garaże blaszane dzieli się ze względu na rodzaj materiału wykorzystanego do ich budowy, sposób jego zabezpieczenia, technologię wykonania, konstrukcję dachu i rodzaj zamykającej bryłę bramy wjazdowej. Mówiąc o materiale wykonania największą trwałością wyróżnia się gruba blacha cynkowana lub akryl. Istotne jest również to, ile stanowisk ma on w sobie mieścić. Jeśli jest to garaż dwustanowiskowy, to jego konstrukcja wsporcza (wraz z kształtownikami) będzie wyglądać zupełnie inaczej, niż w przypadku garażu na jedno auto. Istotny jest też kształt samego zadaszenia. Najbardziej funkcjonalnym jest oczywiście dach dwuspadowy. Tak czy inaczej, dach musi być lekko pochylony.
Brama wjazdowa – słów kilka
Istnieje wiele różnych odmian bram wjazdowych, których konstrukcja zależy od umiejscowienia garażu i od jego rozmiaru. Najczęściej spotykanym wariantem jest oczywiście brama dwuskrzydłowa, która sprawdza się zwłaszcza w przypadku dużych garaży. Niestety, ma ona też swoją wadę. Jest nią spore marnotrawienie przestrzeni, gdyż skrzydła muszą otwierać się na zewnątrz. Jeśli zatem dana posesja jest niewielka, to warto postawić na bramy uchylne. Bramy o konstrukcji uchylnej zajmują niewiele miejsca i są łatwe w obsłudze. Niestety, sam mechanizm ich zamykania jest dość skomplikowany, co w gruncie rzeczy może doprowadzić do jego szybkiego wygięcia. Garaże z bramami uchylnymi posiadają w swej wewnętrznej części specjalne prowadnice, które warto konserwować przynajmniej raz do roku.
Dodatkowe udogodnienia w garażu
Funkcjonalny garaż blaszany powinien być wyposażony w przynajmniej kilka podstawowych udogodnień. Najważniejszym z nich jest oczywiście dostęp do energii elektrycznej, a co za tym idzie – do oświetlenia. Kolejnym, funkcjonalnym dodatkiem może być gniazdko trójfazowe, które usprawni przydomowe prace ślusarskie. Na koniec warto zadbać o ocieplenie. Podsumowując, każdy producent garaży blaszanych oferuje możliwość skorzystania z wielu różnych projektów. Dlatego przed wyborem określonej bryły, warto zwrócić uwagę na jej cechy i parametry. Późniejsza przeróbka garażu będzie z pewnością dużo bardziej kosztowna, niż np. zamówienie bardziej rozbudowanego modelu.