Pomimo tego że koszty materiałów budowlanych rosną w zastraszającym tempie, to jednak wciąż wiele osób decyduje się na budowę własnych czterech ścian. Warto wiedzieć, od czego rozpocząć to przedsięwzięcie, by jak najszybciej móc cieszyć się upragnioną przeprowadzką. Odpowiednie zaplanowanie prac to prosta droga do sukcesu.
Zobacz także: Jak powinien wyglądać plan budowy domu?
Budowa domu od czego zacząć?
Jeśli chodzi o przedsięwzięcie takie jak budowa domu formalności mogą trwać bardzo długo, dlatego warto zabrać się za nie od razu po podjęciu decyzji o budowie domu.
Aby bezpiecznie móc rozpocząć budowę nowego domu, trzeba zadbać o zapoznanie się z planem zagospodarowania przestrzennego. Określa on, jaki dom może być postawiony na danym terenie. Dokument określa takie ograniczenia jak dopuszczalna wysokość budynku, minimalna wielkość działki, maksymalny procent zabudowy działki, minimalna odległość domu od ulicy, szerokość elewacji frontowej, a także kształt dachu. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że informacje, które zawiera plan zagospodarowania przestrzennego dotyczą nie tylko domów jednorodzinnych, ale także szeregówek czy też domów letniskowych.
Po zapoznaniu się z planem zagospodarowania przestrzennego najlepiej jest przejrzeć księgę wieczystą nieruchomości. Jest to krok, który należy wykonać jeszcze przed zakupem konkretnej działki. W księdze wieczystej zawarte są informacje odnośnie służebności działki czy też ciążącej na niej hipoteki.
Oszacowanie budżetu – etap, którego nie wolno pominąć
Wiele osób decydujących się na budowę domu swój budżet oszacuje już na etapie poszukiwania odpowiedniej działki. Weryfikacja tego budżetu następuje dopiero po zakupie gruntu. Już wtedy może okazać się, że zakup działki pochłonął zbyt wiele oszczędności, toteż założony budżet może okazać się niewystarczający. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że na ostateczny koszt budowy domu składa się wiele czynników, takich jak metraż i standard wykończenia. Jest to etap, na którym należy określić swoje potrzeby, a także wymagania odnośnie metrażu domu. Trzeba pamiętać o tym, że praktycznie zawsze założony koszt budowy będzie różny od ostatecznego.
Wybór projektu domu
Jest to jedna z najważniejszych formalności, jakich należy dopilnować przed rozpoczęciem budowy. Osoby, które rozglądają się za właściwym projektem mogą skorzystać z gotowych projektów domów bądź też zdecydować się na projekt indywidualny przygotowany przez architekta. Gotowe projekty doskonale sprawdzają się, jeśli chodzi o działki w standardowych rozmiarach i kształtach. Gotowe projekty za dodatkową opłatą można dopasować pod wymogi konkretnego gruntu.
Z kolei te działki, które posiadają nietypowy kształt bądź też specyficznie ulokowany wjazd, zazwyczaj wymagają skorzystania z usług architekta. Tutaj jednak trzeba przygotować się na o wiele większy wydatek związany z przygotowaniem projektu.
Podsumowując, jest to tylko część formalności, jakich należy dopilnować przy budowie własnego domu. Właściciel działki musi uzyskać pozwolenie na budowę, które jest odpowiedzią na złożony przez niego wniosek. Dopiero wtedy można przystępować do rozpoczęcia prac.