prodigo.pl

Blog tematyczny o budownictwie i aranżacji wnętrz

OgródPoradnik

Kalendarz ogrodnika – najważniejsze terminy wysiewów

Kalendarz ogrodnika – najważniejsze terminy wysiewów

Wielu osobom wydaje się, że dbanie o ogród to zajęcie tylko na wiosnę, gdy trzeba uprzątnąć zabrudzenia po zimie. Jak się jednak okazuje, kalendarz ogrodnika wypełniony jest bardzo szczelnie. Szczególnie dotyczy to terminów, w których należy sadzić rośliny. Co kiedy sadzić?

Zobacz także: Oświetlenie ogrodu i tarasu – garść inspiracji

Zima

Powszechnie uważa się, że w czasie zimy ogród nie wymaga żadnych prac i należy ze wszystkim poczekać do wiosny. Jest to rzecz jasna poważny błąd, ponieważ okres zimowy to rewelacyjny czas np. na usuwanie starych owoców, które mogą prowadzić do rozwoju bakterii, które rzecz jasna niekorzystnie oddziaływać będą na rośliny.
Okres zimowy to także dobra pora na bielenie drzew, aby ochronić je przed mrozem. Końcówka zimy to natomiast moment, w którym należy usuwać z roślin osłony służące do ochrony ich przed zimnym powietrzem.

Wiosna

Wczesna wiosna to oczywiście czas, w którym powinno się zadbać o czystość swojego ogrodu. To właśnie wtedy należy usunąć z niego wszystkie gałęzie, zabrudzenia z trawy czy też inne zanieczyszczenia naniesione podczas zimy. Początek wiosny to także doby moment, aby przeprowadzić przegląd drzewek i pousuwać z nich martwe gałęzie.
Wczesny marzec to również okres siewu tych roślin, które są odporne na zimne powietrze. W marcu można więc spokojnie rozpocząć zasadzenie grochu, cebuli, rzodkiewek czy też koperku.
W kwietniu poleca się rozpoczęcie sadzenia ziół kwitnących oraz kwiatów. Jeśli chodzi o warzywa, to w tym miesiącu spokojnie można rozpocząć sadzenie takich warzyw jak kalafior, por, kapusta czy też buraki.
Kwiecień to także ważny miesiąc dla trawy. Mniej więcej w połowie lub pod koniec tego miesiąca dostrzec można już jej wyraźny porost, więc zalecane jest przeprowadzenie wtedy pierwszego w roku koszenia. Co jednak ważne, nie zaleca się cięcia zbyt nisko, aby nie odsłaniać delikatnych fragmentów, które mogą być podatne na niską temperaturę.
Jednym z najbardziej intensywnych miesięcy w ogrodzie jest z całą pewnością Maj. To właśnie wtedy powinno się zacząć sadzenie ogórków i pomidorów, a także nowych krzewów. Warto również rozważyć posadzenie truskawek.

Lato

Lato to czas pierwszych zborów, a także przycinania roślin. W czerwcu można już rozpocząć zbieranie z ogrodu truskawek, szparagów czy też malin. Bardzo ważną sprawą jest to, aby w czasie lata regularnie przycinać trawę, a także krzewy.
Bardzo ważne w lecie jest rzecz jasna regularne podlewanie roślin, ponieważ silne nasłonecznienie szybko może je doprowadzić do zniszczenia. Co bardzo ważne, podlewanie powinno się realizować nie wieczorem, jak często ma to miejsce, lecz z rana. Wieczorem gleba może być jeszcze silnie nagrzana, co może utrudniać dostawanie się wody do jej głębiej położonych fragmentów. Nad ranem natomiast będzie jeszcze wychłodzona po nocy, więc doskonale nawodni wszystkie rośliny.

Jesień

Jesień to czas, w którym każdy ogrodnik skupia się przede wszystkim na zbiorach. To właśnie wtedy można pozyskać ziemniaki, dynie, kalafiory czy też marchew. Jesień to oczywiście także czas pierwszych przygotowań do zimy. Posadzone kwiaty należy przykryć np. obciętymi gałęziami drzew. Jesień to również intensywny czas grabienia liści, co jest bardzo ważne, ponieważ zaniedbania na tym polu mogą doprowadzić do pojawienia się w ogrodzie wielu szkodników.

Udostępnij