prodigo.pl

Blog tematyczny o budownictwie i aranżacji wnętrz

Budownictwo

Jak powinien wyglądać plan budowy domu?

Jak powinien wyglądać plan budowy domu?

Wielu osobom wydaje się, że plan budowy domu to prosty dokument, który ogranicza się jedynie do rozmieszczenia pomieszczeń w budynku i ich wymiarów. Tymczasem stworzenie dobrego planu budowy jest naprawdę trudne, a wysokie ceny usług większości architektów z całą pewnością są adekwatne do wkładu pracy. Na projekt budowlany domu składa się bardzo wiele różnych czynników, a jeden niepozorny błąd może doprowadzić nawet do zawalenia się całej konstrukcji. Pozostaje tylko pytanie, co dokładnie powinien zawierać plan budowy domu?

Zobacz także: Budowa domu – od jakich formalności zacząć?

Projekt zagospodarowania terenu

Na plan budowy domu składają się trzy osobne dokumenty. Pierwszym z nich jest projekt zagospodarowania, zawierający podstawowe dane dotyczące skali konstrukcji budowlanej i ewentualnych instalacji. Znajdują się w nim zatem wymiary całkowite działki, oznaczenie miejsca budowy domu, ścieżka prowadząca do mieszkania oraz inne elementy powstałe podczas przyszłych prac budowlanych. Oczywiście zaznacza się na nim również przebieg instalacji kanalizacyjnych, gazowych i innych łączeń. W przypadku projektu zagospodarowania koniecznie trzeba też zaznaczyć odległości między granicami działki a budowanymi na niej obiektami. Należy tutaj wspomnieć, że czasami nachodzących na siebie elementów projektu jest tak dużo, że konieczne może się okazać stworzenie kilku rysunków. Nie ma co do tego konkretnych norm prawnych, ale chcąc aby projekt został zaakceptowany trzeba po prostu uczynić go czytelnym.

Projekt architektoniczno-budowlany

Kolejnym elementem planu budowy domu jest projekt architektoniczno-budowlany. To właśnie w nim umieszcza się wszystkie szczegóły dotyczące samej konstrukcji, od rozmieszczenia pomieszczeń, przez używane materiały budowlane, aż po schody, okna i przechodzące przez dom elementy instalacji energetyczno-hydraulicznych. W tej części projektu nie może też zabraknąć informacji o fundamentach oraz sumy powierzchni użytkowej wszystkich pomieszczeń. Powinna się w nim znaleźć również wzmianka o termoizolacji domu i jego zapotrzebowaniu na energię.

Projekt techniczny budowanego domu

Ostatnią częścią projektu budowy domu jest projekt techniczny. Co powinien zawierać ten dokument? W przeciwieństwie do poprzednich dwóch elementów planu budowy nie skupia się on na rysunkach technicznych, ale praktycznie w całości składają się na niego obliczenia i dane techniczne. Mowa tu głównie o obliczeniach statyczno-wytrzymałościowych, informacjach o zastosowanych przy budowie instalacjach oraz technikach budowy domu.

Czy można kupić gotowy plan budowy domu?

Choć najczęściej domy są projektowane od zera, do dyspozycji inwestorów dostępne są liczne gotowe projekty, które można tanio kupić i zastosować na budowie. Oczywiście takie rozwiązania są pozbawione oryginalności i często są mocno uproszczone, ale mimo wszystko warto rozważyć zakup jednego z takich projektów. Należy też wspomnieć, że do takiego projektu nierzadko trzeba wprowadzać drobne poprawki, chociażby przez wzgląd na rodzaj gleby i nierówności na działce budowlanej. Mimo to i tak jest to dużo tańsze niż zamówienie stworzenia projektu domu od zera.

Udostępnij