prodigo.pl

Blog tematyczny o budownictwie i aranżacji wnętrz

OgródPorady

Zakładanie ogrodu – o czym warto pamiętać?

Zakładanie ogrodu – o czym warto pamiętać?

Posiadanie pięknego ogrodu to ogromna przyjemność, a także możliwość spędzania wolnego czasu w atrakcyjnych warunkach. Żeby jednak można było wykorzystywać wszystkie oferowane przez ogród zalety, trzeba go najpierw odpowiednio zaaranżować. Jak założyć ogród, aby spełniał wszystkie pokładane w nim nadzieje?

Zobacz także: Jak zaaranżować ogród, by był jak z bajki?

Podstawowe sprawy związane z zakładaniem ogrodu

Od czego więc należy zacząć, jeśli chce się założyć ogród? Jak się okazuje, zanim przejdzie się do sadzenia roślin czy też kupowania mebli ogrodowych, wszystko na samym początku należy dokładnie zaplanować. Zakładanie ogrodu może być zajęciem naprawdę skomplikowanym, więc lepiej być na wszystko gotowym.
Od czego więc należy w tym wypadku rozpocząć? Przede wszystkim zwrócić trzeba uwagę na to, jaka jest charakterystyka posiadanego terenu. Szczególnie dużą uwagę należy tu przyłożyć do jego kształtu, rozmiaru, a także ewentualnych wzniesień i pochyleń.
Oprócz tego podczas zakładania ogrodu bardzo ważne jest określenie budżetu, jaki można na ten cel przeznaczyć, sposobu wykorzystywania ogrodu, czy ma być on bardziej rekreacyjny, czy też ma służyć celom ogrodniczym, a na sam koniec warto jeszcze określić swoje preferencje, jeśli chodzi o roślinność.

Czy można założyć ogród samodzielnie?

Jeśli ma się już nakreślony plan działania, warto się teraz zastanowić nad tym, czy uda się go zrealizować samodzielnie, czy też potrzebna do tego będzie dodatkowa pomoc w postaci wynajętej firmy zajmującej się zakładaniem ogrodów.
Co prawda można wszystkie prace starać się wykonywać samodzielnie, lecz po pierwsze zajmie to naprawdę wiele czasu, a po drugie często efekt może być daleki od idealnego. Z tego też powodu, jeśli chce się mieć szybko doskonałe efekty, zdecydowanie lepiej zdecydować się mimo wszystko na większy koszt i wynajęcie zewnętrznej firmy fachowców.

Z jakiego materiału powinny być zrobione meble ogrodowe?

Bardzo ważnym wyborem, który czeka na każdego inwestora zakładającego ogród, jest kwestia wybrania odpowiedniego rodzaju mebli ogrodowych. Rzecz jasna liczy się tu w pierwszej kolejności to, z jakiego będą one zrobione materiału.
Najczęściej wybierane są rzecz jasna meble najtańsze, czyli plastikowe. Oprócz niskiej ceny charakteryzują się one także niską wagą, więc można je wygodnie przenosić. Niestety ich estetyka pozostawia wiele do życzenia, a w dodatku cechują się one dość niską trwałością. Z tego też powodu coraz więcej osób decyduje się na zakup mebli drewnianych. Są one bardzo trwałe, rewelacyjnie wyglądają, a także świetnie wpisują się charakterystyczny klimat ogrodu.

Wybieramy oświetlenie

Na sam koniec warto się jeszcze zastanowić nad tym, jakiego rodzaju oświetlenie ogrodowe będzie się chciało zastosować. Jak bowiem wiadomo, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ogrodzie odpoczywać również po zmroku. Dla bezpieczeństwa wymagane jest jednak wtedy odpowiednie oświetlenie.
W takim wypadku najlepiej sprawdzą się bezprzewodowe lampki ogrodowe led. Nie tylko będą one energooszczędne, lecz dodatkowo nie będą wymagały zakładania instalacji elektrycznej, co znacznie obniży ich koszt.

Udostępnij