prodigo.pl

Blog tematyczny o budownictwie i aranżacji wnętrz

Ogród

Oświetlenie ogrodu i tarasu – garść inspiracji

Oświetlenie ogrodu i tarasu – garść inspiracji

Każda osoba, która marzy o stylowym ogrodzie i pięknym tarasie, nie może zapominać o odpowiednim dobraniu oświetlenia zewnętrznego. Kilka eleganckich lamp z pewnością może całkowicie odmienić otoczenie domu, dodając mu nieco bajkowej atmosfery. Osoby, które nie wiedzą, jak zabrać się do oświetlenia ogrodu, w poniższym artykule znajdą kilka inspiracji.

Zobacz także: Jak zaaranżować ogród, by był jak z bajki

Od czego zacząć oświetlenie ogrodu?

Jeśli chodzi o oświetlenie ogrodu inspiracje można znaleźć wszędzie – w magazynach budowlanych, internecie czy też w sklepie z oświetleniem. Na początku jednak trzeba zabrać się za sprawy techniczne – czyli wykonanie pomiarów. Aby móc dobrze zaplanować sposób oświetlenia ogrodu, należy stworzyć jego plan. W tym celu można nanieść na kartkę wymiary działki oraz najważniejsze odległości, które jej dotyczą – takie jak wymiary tarasu, odległości do bramy i tym podobne. Na tym planie warto także zaznaczyć duże rośliny, skalniaki czy też elementy dekoracyjne.

Mając już gotowy plan, można zastanowić się nad tym, które fragmenty ogrodu zasługują na wyeksponowanie przy pomocy oświetlenia. Dekoracyjnie podświetlić można zarówno podjazd, jak i ścieżki ogrodowe czy też oczko wodne. Każda osoba, która ma już w głowie zarysowany plan oświetlenia, powinna zabrać się za poszukiwanie w sklepach odpowiednich produktów.

Oświetlenie ogrodu inspiracje

Jeśli chodzi o lampy ogrodowe, ich wybór w sklepach jest naprawdę szeroki i zróżnicowany. Nie brakuje nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym można uzyskać w ogrodzie prawdziwie magiczną atmosferę. Klient może wybierać spośród lamp stojących, słupków, oczek podłogowych, listw ledowych, girland czy też dekoracyjnych lamp wiszących. Oczywiście, trzeba przygotować się na to, że za oświetlenie wysokiej jakości z pewnością przyjdzie nieco zapłacić, jednak trwałe i energooszczędne lampy na pewno posłużą przez wiele kolejnych lat.

Oświetlenie tarasu inspiracje

Taras jest miejscem, które z reguły pełni funkcję ogrodowego azylu. Można tutaj odpocząć i zrelaksować się po ciężkim dniu. Dlatego warto zadbać o odpowiednie jego oświetlenie. Szczególnie elegancko na przydomowym tarasie będą prezentować się lampy wiszące, które dają ciepłe, przytłumione światło. Można także zadbać o rozwieszenie świetlnych girland, które wieczorami zapewnią naprawdę magiczny efekt.

Warto zadbać o to, by oświetlenie tarasu było nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne. Osoby, które obawiają się wysokich rachunków za prąd mogą zdecydować się na lampy energooszczędne, będące obecnie standardem.

Wybierając oświetlenie w sklepie trzeba zwrócić uwagę na możliwość regulacji lampy bądź też kąt padania wiązki światła.

Podsumowując, jeśli chodzi o oświetlenie ogrodu i tarasu inspiracje można znaleźć wszędzie. Większość produktów dostępnych w sklepach jest tak prosta w montażu, że poradzi sobie z tym każdy, nawet osoby, które na co dzień nie mają nic wspólnego z elektryką.

Instalacja oświetlenia w przydomowym ogrodzie i na tarasie to sprawa, której nie warto zaniedbywać. Odpowiednio dobrane lampy i punkty świetlne posiadają naprawdę niesamowite walory estetyczne i dekoracyjne.

Udostępnij