prodigo.pl

Blog tematyczny o budownictwie i aranżacji wnętrz

Ogród

Jak zaaranżować ogród, by był jak z bajki

Jak zaaranżować ogród, by był jak z bajki

Zbliża się lato, a wraz z nim piękna pogoda. W tym czasie wiele osób chce spędzać czas na łonie natury, delektując się słońcem i świeżym powietrzem. Właściciele ogrodów mają to szczęście, że nie muszą specjalnie wyjeżdżać, by skorzystać z uroków fauny i flory. Przed sezonem trzeba przygotować swoją najbliższą przestrzeń zieloną. Przygotowania te nie sprowadzają się wyłącznie do zwykłego koszenia trawy i wyrywania chwastów. Aby przyjemnie spędzało się czas na zewnątrz, warto odpowiednio urządzić ogród swoich marzeń. Jest na to wiele praktycznych i niezbyt kosztownych rozwiązań.

Zobacz także: Oświetlenie ogrodu i tarasu – garść inspiracji

Jak urządzić ogród od podstaw?

Centralnym elementem ogrodu może być praktyczny taras, zwłaszcza jeśli mieszkamy w domu wychodzącym bezpośrednio na ogródek. Tarasy są świetną opcją połączenia przestrzeni mieszkalnych z rekreacyjnymi. Na tarasie można ustawić ławeczki i gustowne lampiony, by można było tam siedzieć także w ciepłe wieczory. Na podłożach balkonowych często przygotowywane są stanowiska grillowe, stoły i krzesła dla wielu osób, aby istniała możliwość podjęcia gości w ciepły letni weekend. Jeśli nie dysponuje się dużym metrażem ogrodowym, alternatywą dla tarasu jest osłonięta altanka. Wokół niej można posadzić kolorowe kwiaty, by ogród kusił zapachem i feerią barw. W takim otoczeniu milej spędza się czas. Przepiękne drzewka do ogródka, które podniosą zdecydowanie jego estetykę to np. magnolia lub kalina. Można także posadzić drzewka owocowe, a wtedy dodatkową korzyścią będą świeże przysmaki prosto z krzaczka, jak agrest czy malina.

Inne udoskonalenia do ogrodu

Obecnie na rynku istnieje bardzo duży wybór, jeśli chodzi o ozdoby ogrodowe. Jeśli ktoś zastanawia się, jak urządzić ogród, z pewnością znajdzie multum inspiracji w Internecie czy marketach budowlanych w działach ogrodniczych. Obszar zielony można zagospodarować tworząc unikatowe kwietniki lub układając kostkę brukową w oryginalne mozaiki, ścieżki i podjazdy. Mile widziane są elementy małej architektury, które pełnią zarówno role użytkowe, jak i ozdobne. Efektownie prezentują się w ogródku również zbiorniki i natryski wodne. Niekoniecznie trzeba od razu mieć basen, ale można postawić na urocze oczko wodne czy stylową fontannę. W dużych ogrodach, w których mamy naprawdę wystarczająco dużo miejsca, można umieścić wiele pojedynczych ozdób jak interesujące figurki krasnali czy dekoracyjne konewki, oraz metalowe ozdoby do ogrodów wykorzystujące motywy zwierzęce (czapla, bocian, flaming, żaba, jeż, etc.). Można oczywiście zdecydować się na jakiś konkretny styl aranżacyjny (np. ogród w stylu angielskim, francuskim, japońskim, itp.).

Jak zaaranżować ogród dla całej rodziny?

Jeśli wiek oraz gusta użytkowników ogrodu są zróżnicowane, warto tak zagospodarować przestrzeń zieloną, by stworzyć dla każdego wydzieloną strefę zgodną z jego preferencjami. Dla seniorów przydadzą się stoliczki kawowe i wygodne krzesła w zacienionym miejscu, by starszym członkom rodziny nie dokuczały upały. Dzieci z pewnością docenią nawet minimalny placyk zabaw z obowiązkową huśtawką i piaskownicą. Nastolatkowie i osoby w sile wieku ucieszą się z intymnych zakątków ogrodu, gdzie można spędzać romantyczne chwile oraz z przestrzeni wydzielonej do uprawiania aktywności fizycznej, lub opalania. Każdy, kto głowi się, jak zaaranżować ogród powinien wziąć pod uwagę te praktyczne wskazówki i wnieść odrobinę magii do swojej codzienności.

Udostępnij