prodigo.pl

Blog tematyczny o budownictwie i aranżacji wnętrz

OgródPorady

Róże w ogrodzie – o czym warto pamiętać?

Róże w ogrodzie – o czym warto pamiętać?

Róże ogrodowe stanowią zdecydowanie jedną z najchętniej wybieranych roślin przez wielu posiadaczy ogrodów. Są one naprawdę piękne i stanowią ozdobę niejednego miejsca wypoczynku. Warto się jednak zastanowić, jak dokładnie wygląda uprawa róż i o czym powinno się w tym zakresie wiedzieć.

Zobacz także: Kalendarz ogrodnika – najważniejsze terminy wysiewów

Najpopularniejsze odmiany róż do ogrodu

Od czego więc należy rozpocząć zdobywanie informacji na ten temat? Rzecz jasna od tego, jakie są konkretnie dostępne na rynku odmiany róż i czym się one charakteryzują. Pomoże to podjąć decyzję, na który rodzaj się zdecydować.
Jedną z najpopularniejszych odmian jest z całą pewnością róża wielkokwiatowa, która charakteryzuje się pięknymi, naprawdę dużymi kwiatami, a także przyjemnym i subtelnym zapachem.
Innym ciekawym gatunkiem jest róża rabatowa, która przeznaczona jest dla tych osób, które chciałyby mieć wiele kwiatów na jednym pędzie. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o różach okrywowych, które charakteryzują się bardzo gęstymi, choć niewielkimi kwiatostanami.

Kiedy powinno się sadzić róże w ogrodzie?

Bez względu jednak na to, jaki konkretnie gatunek róż się wybierze, kolejnym wartym uwagi zagadnieniem jest to, kiedy powinno się je posadzić w ogrodzie. Jaki jest na to najlepszy okres w roku?
Jak się okazuje, nie jest to wiosna, jak wiele osób mogłoby przypuszczać, lecz jesień. To właśnie wtedy najlepiej sadzić róże, aby osiągnąć najlepsze efekty ich hodowli. Oczywiście, jeśli kupiło się je na wiosnę, nie ma sensu trzymania ich aż do jesieni. Im dłużej pozostawać będą w balocie, tym gorzej wyrosną.

Rodzaj ziemi i nasłonecznienie

Kolejną bardzo ważną sprawą związaną z uprawianiem róż w ogrodzie, jest wybranie odpowiedniego na nie miejsca. Chodzi w tym wypadku nie tylko o to, jaka będzie ziemia, w której się je posadzi, lecz także to, jak wyglądać będzie kwestia nasłonecznienia.
O czym należy więc pamiętać przede wszystkim? Bez względu na to, jaki gatunek się wybierze, najważniejszą sprawą z wybieraniem odpowiedniego stanowiska na róże jest to, aby zapewnić im naprawdę dużą ilość słońca. Silne nasłonecznienie jest wymagane, aby róże mogły zdrowo rosnąć. Co jednak ważne, jednocześnie pamiętać trzeba o tym, aby były w danym miejscu dobrze osłonięte przed wiatrem, a także w miarę możliwości przed zimnem.
Czym natomiast powinna się charakteryzować gleba, w której posadzi się róże? Najlepiej sprawdzi się przepuszczalna, żyzna gleba o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Co jednak bardzo ważne, podczas sadzenia róż gleba powinna być zupełnie czysta. Oznacza to, że nie powinny się w niej znajdować żadne nawozy.

Jak podlewać i nawozić róże ogrodowe?

Na sam koniec pozostaje już tylko kwestia tego, jak należy posadzone już róże pielęgnować. Co więc warto o tym aspekcie wiedzieć? Przede wszystkim na uwadze trzeba mieć to, że przez kilka pierwszych dni świeżo posadzone róże wymagają ogromnej ilości wody. Jak natomiast rozpoznać moment, kiedy należy je podlewać? Najprościej po liściach, które zaczną lekko opadać.
Co natomiast powinno się wiedzieć o nawożeniu? Bezwzględnie zakazane jest używanie nawozów przez pierwszy rok od posadzenia róż. Po tym czasie należy nawozić je trzy razy do roku.

Udostępnij