prodigo.pl

Blog tematyczny o budownictwie i aranżacji wnętrz

BudownictwoDom

Budowa domu – co należy wiedzieć?

Budowa domu – co należy wiedzieć?

Jak każdy inwestor stawiający swój pierwszy dom wie, taka budowa jest naprawdę skomplikowana i wymaga wielu przygotowań. Z tego też powodu o wiele lepiej jest wszystko dokładnie przemyśleć i zaplanować, zanim podejmie się jakiekolwiek kroki w kierunku rozpoczynania prac budowlanych. O czym więc należy pamiętać?

Zobacz także: Jak powinien wyglądać plan budowy domu?

Jak wybrać działkę?

Od czego więc powinna zostać rozpoczęta budowa domu jednorodzinnego? Jak się okazuje, nie od wybierania cegieł czy też rodzaju cementu, lecz przede wszystkim do tego, gdzie taki dom będzie stawiany. Innymi słowy, podstawową sprawą jest to, aby dobrze wybrać działkę.
Działka budowlana, na której będzie się stawiało swój dom, musi się charakteryzować odpowiednim położeniem pod potrzeby mieszkańców. Należy więc zdecydować, czy ma ona być położona nieco bliżej miasta, czy też może zupełnie inaczej z dala i na uboczu. Oczywiście ważne jest to, jaki będzie do niej dojazd samochodem, czy w okolicy będą sklepy, szkoła, przychodnia czy też przedszkole. Bardzo ważne jest to, jak będzie wyglądała komunikacja publiczna, a także to, czy działka będzie uzbrojona we wszystkie media.

Jaką metodą budować?

Jeśli już podejmie się decyzje w zakresie wybierania działki, należy następnie przejść do tego, jaką metodą będzie się stawiało dom. Mowa tu jest rzecz jasna o samodzielnym doglądaniu wszystkich spraw lub też wynajęciu do tego zadania specjalistów. Czym się obie te możliwości charakteryzują?
Jeśli wynajmie się do budowania domu odpowiednią ekipę, właściwie zakończy to konieczność zajmowania się tym projektem w szerokim zakresie. Specjaliści zajmą się dobrem podwykonawców, odpowiednim materiałów czy też planowaniem przebiegu całej budowy. Rzecz jasna liczyć się trzeba z tym, że takie rozwiązanie będzie o wiele droższe. Jak szacują różne wyliczenia, taka forma budowania domu może podnieść koszt całkowity projektu nawet o około 15% do 20%.
Drugiem rozwiązaniem jest zrezygnowanie z usług takich firm i zrealizowanie całego projektu od początku do końca samodzielnie. Oznacza to oczywiście szukanie podwykonawców na własną rękę, zajmowanie się dostawami surowców czy też oczywiście planowaniem poszczególnych prac. Jest to zajęcie z całą pewnością na cały etat, lecz dzięki temu można znacznie oszczędzić na budowie domu.

Zadbajmy o formalności

Oczywiście budowa domu nie może się rozpocząć, jeśli nie zrealizuje się na samym początku odpowiednich spraw od strony formalnej i papierkowej. Co to dokładnie oznacza?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że rozpoczęcie budowy domu wymaga uzyskania pozwolenia. Żeby to zrobić, przedstawić trzeba będzie wybrany przez siebie projekt budowy, kopie aktualnej mapy geodezyjnej, pełni opis sposobu realizacji prac budowlanych, a także różnego rodzaju opinie i uzgodnienia w zakresie przepisów prawa lokalnego.

Kierownik budowy

Na sam koniec procesu przygotowywania się do rozpoczęcia prac budowlanych wiedzieć trzeba o tym, że niezbędne jest jeszcze zatrudnienie kierownika budowy. Jest to osoba o ogromnym doświadczeniu w tej dziedzinie, która będzie obecna na budowie przez cały czas jej trwania. Kierownik budowy czuwać będzie nad bezpiecznym, lecz także zgodnym z projektem wykonywaniem wszystkich prac.

Udostępnij