W przypadku osób cierpiących na alergię na kurz i roztocza wybór odpowiedniego materaca na łóżko jest jeszcze większym wyzwaniem niż dla pozostałych. Oprócz standardowych parametrów przy kupnie trzeba też wziąć pod uwagę to, czy dany produkt jest odpowiedni dla ich zdrowia, czy też może pogłębiać nieprzyjemne objawy. Jaki materac jest najlepszy dla alergika? Oto kilka przykładów produktów, które świetnie sprawdzą się w przypadku uczuleń.
Materace lateksowe dla alergików
Materace lateksowe są często polecane dla alergików, ponieważ to tworzywo ma właściwości odpychające roztocza i inne alergeny. Ze względu na to, że jego produkcja opiera się na soku z drzewa kauczukowego, dla wielu osób z uczuleniami jest on wprost idealnym rozwiązaniem. Dodatkowo lateks jest bardzo trwały, wytrzymały i dobrze dostosowuje się do pozycji ciała, dzięki czemu niweluje napięcie w mięśniach i zwiększa komfort snu. Warto jednak wiedzieć, że niektórzy mogą mieć alergię na sam lateks, dlatego przed zakupem materaca warto przeprowadzić testy pod tym kątem.
Materace z pianki Visco przy alergii
Pianka Visco, czyli pianka pamięciowa, ma bardzo gęstą strukturę, dlatego w materacu pozostaje niewiele miejsca na gromadzenie się kurzu i roztoczy. Jest też odporna na rozwój grzybów i pleśni. Te cechy sprawiają, że materace z pianki Visco są dobrym wyborem dla alergików i mogą w znaczący sposób wpłynąć na jakość snu. Ich wielkim atutem jest też to, że pod wpływem ciepła i nacisku świetnie dostosowują się do przyjętej pozycji ciała i tym samym sprawiają, że leżenie na nich jest bardzo wygodne. To w połączeniu z wysoką trwałością materiałów sprawia, że materace pamięciowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród wszystkich grup konsumentów i wciąż zdobywają nowych zwolenników.
Materace kieszeniowe a alergia
W przypadku materaców kieszeniowych sprężyny są umieszczane w specjalnych przegródkach z materiału, co w znacznym stopniu ogranicza osadzanie się kurzu wewnątrz konstrukcji. Dlatego ten rodzaj materaców może być śmiało stosowany w przypadku alergii na roztocza. Materace kieszeniowe mogą mieć różne stopnie twardości, dlatego łatwo dopasować je do własnych preferencji. Oprócz tego bardzo dobrze rozkładają także nacisk oraz ograniczają transfer ruchu, a tym samym zapewniają mocny, komfortowy sen niezależnie od tego, czy śpisz sam, czy z partnerem. Są też bardzo trwałym typem materaca i przy odpowiednim użytkowaniu pozostają funkcjonalne przez wiele lat.
Jakich materaców unikać przy alergii?
Jeśli masz alergię na roztocza, zdecydowanie powinieneś unikać tradycyjnych materaców sprężynowych, gdyż jest w nich wiele szczelin i wolnej przestrzeni, w której może gromadzić się kurz. Nie są wskazane także materace tradycyjne z puchem czy pierzem, gdyż jest to wręcz idealne środowisko do gromadzenia się wszelkich alergenów. Podobnie rzecz ma się z materacami z grubej wełny i materacami kokosowymi oraz każdym innym rodzajem wypełnienia, w którym istnieje przestrzeń do rozwoju drobnoustrojów.
Materiał wypełnienia to nie wszystko – hipoalergiczne pokrowce na materac
Niezależnie od wybranego rodzaju materaca warto zakupić na niego także pokrowiec wykonany z hipoalergicznego materiału utrudniającego alergenom osadzanie się na powierzchni. Pokrowce stanowią także swego rodzaju barierę, która zapobiega przedostawaniu się kurzu i drobnoustrojów do wnętrza materaca, a tym samym zwiększają ich sterylność. Wiele modeli jest dodatkowo wodoodpornych i zabezpiecza wnętrze materaca przed wilgocią, która z kolei sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Ważne jest też to, że pokrowce są łatwe do zdejmowania i mogą być prane w zwyczajnej pralce, a tym samym łatwo utrzymać je w czystości. Pokrowce można zakładać na wszystkie wymienione typy materaców, aby dodatkowo zadbać o higienę i zabezpieczyć łóżko przed roztoczami.
Zachowuj czystość przestrzeni wokół łóżka
Aby uniknąć rozwijania się roztoczy wewnątrz materaca i związanych z nimi reakcji alergicznych, regularnie odkurzaj materac, korzystając ze specjalnej końcówki odkurzacza ze szczotką. Warto też co pewien czas wywietrzyć materac, wystawiając go na świeże powietrze, aby pozbyć się ewentualnej wilgoci, która mogłaby stworzyć środowisko do rozwoju dla drobnoustrojów. Oprócz tego konieczne jest także zachowanie czystości w przestrzeni, w której znajduje się materac. Mowa tutaj o częstym ścieraniu kurzu z szafek nocnych, zamiataniu i myciu podłóg czy też odkurzaniu dywanu oraz dbaniu, by w pomieszczeniu nie panowała nadmierna wilgoć. W zachowaniu materaca w dobrym stanie pomaga także częste pranie pościeli w wysokich temperaturach, aby zabić roztocza kurzu domowego i inne alergeny.
Artykuł sponsorowany